Belka
Sobota, 6 Lipca 2024   imieniny: Lucja, Dominika, Teresa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Twórczość ludowa w MDK

Data publikacji: 2013-10-22, Data modyfikacji: 2013-10-22
A A AWydrukDrukuj  
 

Miejski Dom Kultury przy ulicy Brzeźnickiej 5 zaprasza dzisiaj na prezentację regionalnej twórczości ludowej. O godzinie 17.00 odbędzie się prezentacja w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie EIKON z Łodzi projektu Tryptyk organiczny. Projekt ten składa się z trzech filmów dokumentalnych pokazujących trzy sylwetki twórców ludowych związanych z województwem łódzkim. Każdy film obejmuje zakresem tematycznym jeden gatunek sztuki.

Na całość składają się: rzeźba, malarstwo i haft. Bohaterami filmów są: Andrzej Wojtczak (Kutno), Adam Głuszek (Dąbrowice, skierniewickie), Józefa Marszałek (Dzielna, opoczyńskie). Komplementarną część projektu stanowią panele dyskusyjne z udziałem prezentowanych artystów. Spotkania panelowe pod tytułem: Sztuka ludowa a zagadnienie tożsamości lokalnej poprowadzi historyk sztuki – Małgorzata Dzięgielewska.

Częścią składową zadania Tryptyk organiczny są trzy filmowe impresje fabularne z udziałem aktorów, biorące za podstawę koncepcji estetycznej elementy twórczości danego bohatera i przetwarzając je w taki sposób, aby ukazywały uniwersalność świata sztuki bez względu na formalne zaszeregowanie poszczególnych gatunków, prądów i kierunków. Ich przekaz ma zwrócić uwagę na fenomen sztuki ludowej zawarty w silnej treści ekspresyjnej, wyróżniającej tę twórczość i czyniącą ją przez ten fakt całkowicie autentyczną. Ten argument jest w dzisiejszych czasach powszechnego naśladownictwa i udawania wartością samą w sobie. Bo, w sztuce ludowej odnaleźć wciąż można ślad emocjonalnej więzi z etosem „zwyczajnego” życia ściśle zespolonego z naturą, w którym kultura to wszystko najlepsze, co zostało pomyślane i powiedziane na świecie. A świat bez kultury ludowej i tworzących ją artystów nie byłby pełną reprezentacją samego siebie.

Pierwszy, inaugurujący pokaz filmów odbył się w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi. W ten sposób spełnia się istotne założenie projektodawców, którzy w twórczości ludowej odnajdują więcej niż tylko aspekt folklorystyczny, nadając jej status pełnoprawnego uczestnika życia kulturalnego. Życia, w którym świat sztuki ludowej nie wyznacza peryferiów ludzkiej kreatywności, ale często jest tej kreatywności wyznacznikiem.

UM Radomsko, Źródło artykułu: www.radomsko.pl, Autor zdjęć: UM Radomsko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    radomszczański

    Powiat radomszczański - powiat w województwie łódzkim ma swoją siedzibę w Radomsku. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Radomsko (gmina miejska), Kamieńsk, Przedbórz Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko (gmina wiejska), Wielgomłyny, Żytno.

    Do najważniejszych zabytków powiatu należy Kościół w Gidlach, Kościół w Żytnie, Kościół św. Aleksego w Przedborzu i Pałac w Maluszuynie. Niezwykłą atrakcję stanowi Szlak Doliny Pilicy. Malownicze tereny i krajobrazy zapierające dech w piersiach można pieszo, na rowerze, na koniu lub przy wykorzystaniu nart biegowych.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola