Belka
Niedziela, 16 Czerwca 2024   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Świętojański Park doceniony

Data publikacji: 2014-02-14, Data modyfikacji: 2014-02-14
A A AWydrukDrukuj  
 

Zarządzeniem Prezydenta Miasta Radomska z 5 stycznia 2012 roku przyjęto Gminną Ewidencję Zabytków, przygotowaną przez prof. Jana Salma i dr Marię Dankowską, w której zaproponowano obiekty do objęcia ochroną konserwatorską. Wśród nich znalazł się Park Świętojański.

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi Wojciech Szygendowski, wpisał do rejestru zabytków województwa łódzkiego pod numerem rejestru A/147 miejski Park Krajobrazowy „Świętojański”.

Projektantem parku był Franciszek Szanior – polski ogrodnik i planista. Tworzył na przełomie XIX i XX wieku wzorując się na angielskich parkach krajobrazowych. W latach 1877 -1904 był ogrodnikiem w Ogrodzie Saskim, następnie głównym ogrodnikiem miejskim w Warszawie. Autor projektów: przekształcenia Ogrodu Krasińskich na park angielski, Parku Skaryszewskiego, Pola Ujazdowskiego w Warszawie, parku w Oblęgorku, parku zdrojowego w Ciechocinku; parków w Barwinowie, Opinogórze, Małej Wsi, Złotym Potoku, Kaliszu czy Guzowie.

Dobrze zachowany, z niewielkimi przekształceniami, stanowi przykład rozwiązań przestrzennych stosowanych w sztuce ogrodowej w dwudziestoleciu międzywojennym. Posiada wysokie wartości historyczne i przyrodniczo – krajobrazowe i jest świadectwem dawnej kompozycji przestrzeni i jej zagospodarowania.

W uzasadnieniu decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków czytamy, że: „park posiada kształt wieloboku zbliżonego do trapezu i jest podzielony przestrzennie na dwie części przepływającą przez miasto rzeką Radomską. Część zachodnia parku ze zbiornikiem wodnym i dwoma wyspami stanowi część ozdobną parku – krajobrazową z elementami geometrycznymi i zachowała w większości swój pierwotny układ przestrzenny. Natomiast część wschodnia bardziej przekształcona, przeznaczona została do wypoczynku czynnego. Do parku prowadzi kilka wejść. Główne znajduje się od strony ul. Piłsudskiego i podkreślone zostało szeroką aleją z ozdobnym klombem w części centralnej i figurą św. Jana Nepomucena. Drzewostan występujący w parku jest zróżnicowany pod względem wieku i gatunków. Najstarsze drzewa to okazałe jesiony wyniosłe, lipy drobnolistne i krymskie, korkowce amurskie, dęby czerwone. W obrębie stawu zachowały się dwie wyspy – jedna ze skupiną zieleni, druga – z ustawioną nań ażurową ptaszarnią. Wokół stawu przebiega obwodnicowo alejka. Północno – zachodnia część parku jest zakomponowana w układzie geometrycznym, centralna i południowa o charakterze krajobrazowym”.

Warto podkreślić, że Prezydent Miasta wystąpiło do Konserwatora Zabytków o uznanie wieży ciśnień koło dworca PKP obiektem rejestrowym.

UM Radomsko, Źródło artykułu: www.radomsko.pl, Autor zdjęć: UM Radomsko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    radomszczański

    Powiat radomszczański - powiat w województwie łódzkim ma swoją siedzibę w Radomsku. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Radomsko (gmina miejska), Kamieńsk, Przedbórz Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko (gmina wiejska), Wielgomłyny, Żytno.

    Do najważniejszych zabytków powiatu należy Kościół w Gidlach, Kościół w Żytnie, Kościół św. Aleksego w Przedborzu i Pałac w Maluszuynie. Niezwykłą atrakcję stanowi Szlak Doliny Pilicy. Malownicze tereny i krajobrazy zapierające dech w piersiach można pieszo, na rowerze, na koniu lub przy wykorzystaniu nart biegowych.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola