Belka
Sobota, 5 Października 2024   imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Podziękowania od Marszłka Województwa Łódzkiego

Data publikacji: 2013-10-16, Data modyfikacji: 2013-10-16
A A AWydrukDrukuj  
 

Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień przekazał na ręce prezydent Anny Milczanowskiej podziękowania za podjętą wspólną inicjatywę realizacji działań na rzecz współpracy, promocji i rozwoju naszego regionu. Pan Marszałek podkreśla, że doświadczenia związane z udziałem przedstawiciela Radomska w programie pobytów stażowych w Brukseli, dają kolejny impuls do pogłębionych działań wpisujących się w Strategię Rozwoju Województwa Łódzkiego 2020 i Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030. Mogą też służyć do identyfikacji obszarów współpracy na rzecz rozwoju Radomska, jako subregionalnego ośrodka wzrostu.

Przypomnijmy, że uczestnikiem realizowanego przez Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego w Brukseli programu stażowego dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z regionu łódzkiego była Agnieszka Chrząszcz – Kierownik Biura Strategii i Rozwoju miasta Radomsko. Pobyt stażowy w Brukseli zbiegł się z budowaniem kluczowego dla miasta dokumentu Strategii Rozwoju Radomska 2020. Ze względu na fakt iż polityka UE, a w szczególności polityka spójności ma ogromne znaczenie dla kształtu i celów rozwoju miast, pobyt ten okazał się ogromnym wsparciem merytorycznym dla budowania radomszczańskiej strategii.

Jak można przeczytać na stronach Regionalnego Biura Województwa Łódzkiego w Brukseli, Radomsko prezentowane jest jako miasto przemysłowe, posiadające potencjał i tradycje branż meblarskiej i metalowej. Aktualne cele strategiczne koncentrować się będą na wspieraniu innowacyjności tych branż, a także na tworzeniu miejsc przyjaznego do inwestowania dla inwestorów zenwetrznych. W tych kwestiach szczególnie istotne okazały się nawiązane w Brukseli kontakty z WPHI Ambasady Polskiej, Komisji Europejskiej - DG Enterprise, DG Regio oraz regionami innych krajów europejskich, zwłaszcza Niemiec, a także organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców. Nowa wiedza w zakresie polityki UE, kontakty i rekomendacje do współpracy z instytucjami w Brukseli oraz współdziałanie z Biurem Łódzkim – to główne korzyści, które pomogą w realizacji strategii Radomska a co za tym idzie przyczynią się do rozwoju woj. łódzkiego.

Równie istotnym elementem wizyty okazało się promowanie edukacji na rzecz przedsiębiorczości ludzi młodych. Wiąże się to bezpośrednio z wspieraniem sektora MŚP. Bardzo pomocne w zdobywaniu wiedzy i poszukiwaniu dobrych praktyk w tym zakresie okazały się kontakty w Komitecie Ekonomiczno Społecznym, w szczególności z szefem grupy pracodawców Panem Jackiem Krawczykiem, a także z posłem Parlamentu Europejskiego Jackiem Saryuszem-Wolskim. Na poziomie tworzenie polityki poszukiwania wsparcia finansowego dla planowanych działań owocne były spotkania w KE w szczególności DG Education and Culture.

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej korzyści pobyt miał jeszcze wartość dodaną w postaci zetknięcia się dwóch perspektyw prowadzenia polityki rozwoju – globalnej i lokalnej. To umożliwiło lepsze wzajemne zrozumienie i artykułowanie potrzeb. Pobyt przyczynił się także do zacieśnienia współpracy Radomska i Biura Łódzkiego w Brukseli. Planowane sa kolejne wspólne działania dla promocji Radomska i regionu łódzkiego.

Współpraca jednostek samorządu terytorialnego z RBWŁ stwarza dodatkowe szanse dla gmin i powiatów z regionu łódzkiego. W ramach każdej umowy stażowej oferowane jest zakwaterowanie w Domu Łódzkim, miejsce do pracy z pełnym wyposażeniem i opieka merytoryczna przedstawiciela RBWŁ, dostęp do bazy kontaktów Biura oraz pomoc w organizacji spotkań. Kandydat na stażystę musi mieć ściśle określony cel pobytu oraz być osobą kompetentną do reprezentowania interesów jednostki. Konieczna jest również znajomość języka obcego, najlepiej angielskiego lub francuskiego, w stopniu umożliwiającym realizację zadań w środowisku międzynarodowym.

UM Radomsko, Źródło artykułu: www.radomsko.pl, Autor zdjęć: UM Radomsko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    radomszczański

    Powiat radomszczański - powiat w województwie łódzkim ma swoją siedzibę w Radomsku. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Radomsko (gmina miejska), Kamieńsk, Przedbórz Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko (gmina wiejska), Wielgomłyny, Żytno.

    Do najważniejszych zabytków powiatu należy Kościół w Gidlach, Kościół w Żytnie, Kościół św. Aleksego w Przedborzu i Pałac w Maluszuynie. Niezwykłą atrakcję stanowi Szlak Doliny Pilicy. Malownicze tereny i krajobrazy zapierające dech w piersiach można pieszo, na rowerze, na koniu lub przy wykorzystaniu nart biegowych.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola