Belka
Sobota, 5 Października 2024   imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Maestro Jerzy Semkow wyróżniony

Data publikacji: 2013-10-07, Data modyfikacji: 2013-10-07
A A AWydrukDrukuj  
 

Maestro Jerzy Semkow wyróżniony Radomszczanin, Honorowy Obywatel Miasta i wybitny polski artysta, indywidualność światowej dyrygentury, otrzymał tytuł doktora causa Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Uroczystość, w której uczestniczyła społeczność Akademii, przedstawiciele władz państwowych z podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Maciejem Klimczakiem, wiceminister kultury Moniką Smoleń i wojewodą łódzkim Jolantą Chełmińską oraz samorządowych z członkiem Zarządu Województwa Łódzkiego Marcinem Bugajskim, miała miejsce podczas inauguracji roku akademickiego. Radomsko reprezentowała prezydent Anna Milczanowska, która złożyła mistrzowi najserdeczniejsze życzenia w imieniu mieszkańców naszego miasta.

Maestro Jerzy Semkow, który serdecznie podziękował za wyróżnienie, ze wzruszeniem wspomniał swoje radomszczańskie korzenie oraz życzył Akademii „aby jej absolwenci byli muzyczną elitą i swoim talentem służyli krajowi”.

Miejscem inauguracyjnego posiedzenia senatu uczelni była nowa sala koncertowa łódzkiej Akademii Muzycznej, która stwarza komfortowe warunki do koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych oraz nagrań różnych gatunków muzyki. Widownia liczy niemal 300 miejsc, a scena może pomieścić 80-osobową orkiestrę symfoniczną i 80-osobowy chór.

Natomiast równie piękna i nowoczesna nasza sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury już 19 października br. będzie miejscem Jubileuszowego Koncertu Symfonicznego z okazji 85-lecia Maestro Jerzego Semkowa oraz 45-lecia Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

W laudacji przygotowanej na cześć doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów Maestro Jerzego Semkowa, podkreślono, że jest to wybitna indywidualność międzynarodowej dyrygentury – należy do czołowych dyrygentów świata. Krąg jego zainteresowań obejmuje zarówno wielką symfonikę, głównie klasyczną i romantyczną, jak i muzykę teatru operowego. Był dyrektorem artystycznym Opery Warszawskiej i pierwszym dyrygentem Królewskiej Opery w Kopenhadze. Pełnił funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w St. Louis w USA, a u schyłku lat 70. objął kierownictwo Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie. Następnie prowadził Orkiestrę Filharmonii w Rochester (USA). Występował w prestiżowych centrach muzycznych razem z najsłynniejszymi zespołami orkiestrowymi: London Philharmonic, Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, Israel Philharmonic, Orchestre National de France, Orchestre de Paris, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Orchestre de la Suisse Romande oraz z orkiestrami w Madrycie, Monte Carlo, Oslo, Hadze, Neapolu, Turynie, St. Petersburgu. W Stanach Zjednoczonych współpracował z New York Philharmonic, Cleveland Orchestra, Boston Symphony, Chicago Symphony, z orkiestrami w Waszyngtonie, Detroit, Houston, Dallas, Pittsburghu, Minneapolis i San Francisco. Dyrygował także w Montrealu, Toronto, Caracas, São Paulo, Sydney, Melbourne.

UM Radomsko, Źródło artykułu: www.radomsko.pl, Autor zdjęć: UM Radomsko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    radomszczański

    Powiat radomszczański - powiat w województwie łódzkim ma swoją siedzibę w Radomsku. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Radomsko (gmina miejska), Kamieńsk, Przedbórz Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko (gmina wiejska), Wielgomłyny, Żytno.

    Do najważniejszych zabytków powiatu należy Kościół w Gidlach, Kościół w Żytnie, Kościół św. Aleksego w Przedborzu i Pałac w Maluszuynie. Niezwykłą atrakcję stanowi Szlak Doliny Pilicy. Malownicze tereny i krajobrazy zapierające dech w piersiach można pieszo, na rowerze, na koniu lub przy wykorzystaniu nart biegowych.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola