Belka
Sobota, 6 Lipca 2024   imieniny: Lucja, Dominika, Teresa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Jubileuszowy koncert

Data publikacji: 2013-10-19, Data modyfikacji: 2013-10-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Dzisiaj, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbędzie się o godzinie 18.00 Jubileuszowy Koncert Symfoniczny z okazji 85-lecia Maestro Jerzego Semkowa i 45-lecia Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.

Podczas koncertu zabrzmią utwory Johannesa Brahmsa (Symfonia nr 2 D-dur op.73) i Wolfganga Amadeusza Mozarta (Symfonia nr 36 C-dur (Linzka) KV425).

Niestety, ze względów zdrowotnych Maestro Jerzy Semkow nie poprowadzi tym razem orkiestry. Życzymy Mistrzowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Tym razem, w jubileuszowym prezencie Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów dyrygował będzie Marcin Wolniewski.

MARCIN WOLNIEWSKI Dyrygent i pedagog, urodzony w 1974 roku w Łodzi. Absolwent dwóch kierunków studiów: dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Wykształcenie zdobyte w Polsce uzupełnił w Niemczech w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, studiując dyrygenturę symfoniczną oraz dyrygenturę operową. Od 2003 roku jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej, obecnie w stopniu doktora sztuki. Prowadzi zajęcia na kierunku edukacja artystyczna oraz pełni obowiązki dyrygenta – szefa orkiestr uczelnianych: symfonicznej i kameralnej. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału I. Od 2003 roku stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, z którymi przygotował i poprowadził m.in. łódzką prapremierę Requiem A. Lloyd-Webbera. Związek z Filharmonią Łódzką zaowocował również czynną współpracą ze znakomitościami świata dyrygenckiego, m.in. z: Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Pendereckim. Intensywna działalność koncertowa Marcina Wolniewskiego obejmuje występy niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Jako pierwszy dyrygent w Polsce przygotował polską prapremierę, a następnie wielokrotnie prowadził pokazy nagrodzonego Oscarem 2007 filmu animowanego Piotruś i wilk łódzkiej wytwórni Se-Ma-For, z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa. W maju 2009 roku, jako pierwszy dyrygent na świecie, kierował plenerowym pokazem filmu 2001:Odyseja kosmiczna S. Kubricka, z wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej muzyką G. Ligetiego, R. Straussa, A. Chaczaturiana i J. Straussa. W dorobku fonograficznym posiada koncertową płytę CD zespołu Varius Manx pt. Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem G. Fauré oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi. Jest autorem książki pt. Specyfika procesu przygotowania dzieła muzycznego w pracy dyrygenta z orkiestrą akademicką (2011).

ORKIESTRA SYMFONICZNA AKADEMII MUZYCZNEJ W ŁODZI Studencka Orkiestra Symfoniczna występuje kilka razy w ciągu każdego roku akademickiego, z różnym repertuarem, zyskując zawsze duży aplauz publiczności. Koncertuje w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina i w łódzkich kościołach, bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych Łodzi i regionu. Z wielkim powodzeniem wystąpiła dwukrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2003 i 2007 roku. W programach koncertowych orkiestry znajdują się pozycje z wielkiego repertuaru symfonicznego, m.in.: F. Schuberta, P. Czajkowskiego, A. Dvořáka, M. Glinki, C. Francka czy M. Rimskiego-Korsakowa oraz dzieła oratoryjne: A. Brucknera, W. A. Mozarta, F. Nowowiejskiego. Zespół ma w repertuarze także muzykę Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina; znakomicie prezentuje się podczas koncertów noworocznych w lżejszym repertuarze, np. operetkowym i musicalowym. Orkiestra sięga również po twórczość polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Stanisława Moryty i Sławomira Kaczorowskiego. Wielokrotnie towarzyszyła solistom, wykonując koncerty J. Haydna, W. A. Mozarta, S. Rachmaninowa czy K. Szymanowskiego. Pierwsze sporadyczne koncerty uczelnianej orkiestry miały miejsce po II wojnie światowej (1945-46) pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego i Jana Krenza, wówczas studenta łódzkiej Uczelni. Orkiestra wznowiła działalność w latach 50-tych, a systematyczną pracę rozpoczęła na przełomie lat 1959/60 pod kierunkiem dyrygenta i kompozytora Tomasza Kiesewettera, z którym wykonała wiele symfonicznych dzieł XIX i XX wieku. Dalszy rozwój artystyczny zespołu nastąpił pod batutą Zdzisława Szostaka, jednego z dyrektorów Filharmonii Łódzkiej, który prowadził studencką orkiestrę w latach 1972-95. W tym czasie zespół występował nie tylko w kraju: Łódź, Warszawa, Kraków, Oświęcim, Kalisz, ale i za granicą: we Włoszech, Danii i w Niemczech. W następnych latach z młodymi symfonikami pracowali dyrektorzy artystyczni łódzkich teatrów – dyrygenci: Tadeusz Kozłowski (Teatr Wielki w Łodzi) i Andrzej Knapp (Teatr Muzyczny) oraz dr hab. Jan Miłosz Zarzycki. Od początku roku akademickiego 2012/2013 orkiestra pracuje pod kierunkiem dra Marcina Wolniewskiego. Dotychczas orkiestrą dyrygowali m.in.: José Maria Floręncio, Vladimir Kiradjiev, Didier Talpain, Pierre Vigneron, Matthias Hermann, Rolf Hempel, Thomas Ungar, Zygmunt Gzella, Zbigniew Frieman, Bogdan Olędzki, Jarosław Lipke, Marek Jaszczak, Kazimierz Wiencek, Marcin Wolniewski, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Marek Pijarowski. Z zespołem występowali m.in.: Krzysztof Jabłoński (fortepian), Eugen Indjic (fortepian), Karol Nicze (fortepian), János Bálint (flet), Natalia Gutman (wiolonczela), Andrzej Bauer (wiolonczela), Leszek Skrla (baryton), Paweł Skałuba (tenor), soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, w tym: Roma Owsińska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Dariusz Stachura (tenor), a także pedagodzy i studenci łódzkiej Akademii Muzycznej.

UM Radomsko, Źródło artykułu: www.radomsko.pl, Autor zdjęć: UM Radomsko
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    radomszczański

    Powiat radomszczański - powiat w województwie łódzkim ma swoją siedzibę w Radomsku. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Radomsko (gmina miejska), Kamieńsk, Przedbórz Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Radomsko (gmina wiejska), Wielgomłyny, Żytno.

    Do najważniejszych zabytków powiatu należy Kościół w Gidlach, Kościół w Żytnie, Kościół św. Aleksego w Przedborzu i Pałac w Maluszuynie. Niezwykłą atrakcję stanowi Szlak Doliny Pilicy. Malownicze tereny i krajobrazy zapierające dech w piersiach można pieszo, na rowerze, na koniu lub przy wykorzystaniu nart biegowych.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola